Next event

Next Keyne-O is Sunday 11th May at Loughton Valley.

Organiser's Comments

The sunshine brought out a good crowd today, including a number of first timers. I hope you all had an enjoyable experience and that you'll be back for more next month.

Many thanks to Richard Pownall for planning today's courses and, as always, a big thank you to everyone on our helper team - we couldn't do it without you!

Ros James

Joining SMOC

If you are new to orienteering and wish to join SMOC, you can join via the British Orienteering website here.

Club Nights

SMOC is now running weekly club nights, these are an ideal opportunity to learn new orienteering skills, improve your current skills, have fun and meet club members. See Club Nights for details.

Amble 2.7km
Place Name Club Age Class Time
1 Helen Nisbet SMOC W50 00:22:02
2 Liberty Allstars 00:28:44
3 Dora Bognar SMOC 00:31:31
4 HI 00:31:55
5 Sluggards 00:34:10
6 Team TLC! W7, W19, W20 00:34:17
7 Team Best Friends SMOC 00:36:52
8 Eddington 00:38:15
9 The Cobb Family 00:41:59
10 Team Sandars 00:42:17
11 The Bromleys n/a W50 & M14 00:44:04
12 Timi Czirbesz SMOC 00:46:23
13 Russell Family 00:52:11
14 S Head Phillips IND W40 00:58:30
15 Harper and Richard SMOC 00:59:05
16 Jennino 00:59:15
17 Nooruddeen 01:03:58
18 Lego Legs 01:16:00
19 Benji Rojas IND M5 01:31:15
20 Miracle! 01:34:10
21 Godfreys 01:38:00
= Robsons 01:38:00
Trot 4.7km
Place Name Club Age Class Time
1 James Nisbet SMOC M16 00:29:48
2 Carys James SMOC W21 00:29:56
3 Andy Barker-Pilsworth RAFO M40 00:33:04
4 Mark Salmon HH M45 00:34:45
5 Graham Pembery SMOC M55 00:36:02
6 Ric + Martina Brackenbury SMOC 00:36:28
7 Janet Pembery SMOC W50 00:36:36
8 Ryan Farnes 00:36:37
9 Drew Vanbeck SMOC M50 00:38:14
10 Pete Priest TVOC M50 00:38:34
11 David Bognar SMOC 00:39:36
12 M+A Pembery SMOC M14 00:39:53
13 Ann Harris SMOC W60 00:43:12
14 D Phillips SMOC M45 00:43:15
15 Monty Barker-Pilsworth RAFO M14 00:43:57
16 Family Hurner 00:44:20
17 Yvonne Hodson TVOC W65 00:45:24
18 Krisztina Czirbesz SMOC 00:45:25
19 Stuart Gilmar M35 00:45:55
20 Barry Breed HH M65 00:46:16
21 Team Allen 00:46:30
22 Rebecca Nisbet SMOC W14 00:49:23
23 David Easton SMOC 00:49:46
24 Endre Czirbesz SMOC 00:50:15
25 Alec Maldar SMOC M55 00:51:23
26 Dave Matthews SMOC M50 00:53:22
27 Becky and Alex M12 00:53:31
28 Alexander and Leo M10 00:54:17
29 Wendy Kent SMOC W50 00:56:41
30 Slahuddeen 00:59:06
31 Colin Curtis WAOC M80 01:00:04
32 Rogers 01:00:52
33 Martin Family 01:02:10
34 June & Chris Fox SMOC M57 & F56 01:03:51
35 Jane Breed HH W60 01:04:12
36 Hoopless Hikers W40 01:04:18
37 Tasha Kent 01:11:15
38 Thorp 01:11:57
39 Marcus Walton (+ Mum) IND M8 01:12:49
40 Lloyds 01:19:37
41 Bernard Potter TVOC M85 01:24:00
42 Fergussons 01:30:29
43 The Misfits 01:48:05
44 Dark Arrows 01:59:05
Run 7.2km
Place Name Club Age Class Time
1 David Cavero SMOC M21 00:47:47
2 Jose Cavero SMOC M21 00:48:10
3 Mick Smith HH M65 00:57:09
4 Steve Hardy SMOC M60 01:00:32
5 Freya Askham SMOC W40 01:03:39
6 Karen Vines SMOC W45 01:04:53
7 Keith Downing SMOC M60 01:05:51
8 Richard Freeman HH M50 01:06:33
9 Ian Buxton TVOC M45 01:06:52
10 Haydn Leaker SMOC M55 01:09:13
11 Ian Byrne SMOC M55 01:11:12
12 Mike Shires TVOC M40 01:13:29
13 Ian Wells RAFO M60 01:14:01
14 Peter Riches TVOC M60 01:27:53
15 Nic + Mark SMOC M21 01:29:39
16 John Harrison M55 01:32:46
17 John Wickersham WAOC M70 01:50:27