Comments

Congratulations to Beth Hanson on winning the Run at her first attempt, having already run in the Peter Palmer relay at 04:45 this morning!

Today's event ran smoothly: the mazes were popular and only a few got caught in the showers later on. Many thanks to those who helped with registration and timing.

Click here to email us.

Next event

If you enjoyed this event then why not come along to our next event on October 9th at Caldecotte . Details are here.

If you are new to orienteering it is free to join SMOC as a Local member for the first year. Download a membership form here.

Amble 3.0
Place Name Time
1 Martin Arnold 0:17:33
2 James Nisbet 0:19:14
3 Jessica, Lewis and Deb Badgery 0:24:19
4 Muncaster Boy & Girl 0:25:50
5 Alfred Bullus 0:26:08
6 Elliot Lack 0:27:05
7 Emily Faircloth 0:29:10
8 Izzy and Emma 0:31:46
9 Holly Knight 0:32:00
10 Toby Arnold 0:34:25
11 Peter and Laura Ansell 0:34:52
12 Szaboles Tolnai 0:35:05
13 Emily Lack 0:35:26
14 Krisztina Biro 0:36:33
15 Rebecca Nisbet 0:36:53
16 Don Nisbet 0:37:15
17 Milly Askham 0:40:26
18 Read (Elaine, Iain, Connie and Fraser) 0:40:38
19 Grace Edwards 0:41:51
20 Martina Brackenbury 0:43:11
21 Daniel Faircloth 0:43:16
22 Team Bates 0:47:35
23 William and Caroline F 0:49:35
24 Holly Bishop 0:50:04
25 Read Family 0:50:30
26 Hazel Munn 0:51:45
27 Team Sandars 0:53:11
28 Alexander Argent 0:56:28
29 Boys Chanalaris 0:57:45
30 Endre Czirbesz 1:03:54
31 Fisher Family 1:09:40
32 Gatcombe Gang 1:13:30
33 Louisa Blackwell 1:19:25
34 Ian Flint 1:39:50
Trot 5.0
Place Name Time
1 Kevin Fielding 0:25:32
2 Roger Edwards 0:37:10
3 Pete Priest 0:40:57
4 Chantal Helm 0:42:57
5 Gill Hanson 0:43:00
6 Helen Nisbet 0:43:45
7 Charles Taylor-Keane 0:45:55
8 Steve Patrick 0:46:55
9 Briony & Craig 0:47:28
10 Ann Harris 0:48:07
11 Paul Munn 0:50:26
12 Matthew and Alex Pembery 0:52:41
13 Steve Edgar 0:52:50
14 Francois Swiegers 0:53:30
15 Dave Matthews 0:57:24
16 Will James 1:00:11
17 Mummy Chanalaris 1:02:29
18 Yates Boys 1:10:44
19 Ben, Charlotte & Hayley Miles 1:19:35
Run 7.0
Place Name Time
1 Beth Hanson 0:49:44
2 Toby Fisher 0:50:10
3 Paul Rushmer 0:52:44
4 Oliver Tomlinson 0:54:32
5 Sam Fielding 0:55:58
6 Sacha Fisher 0:56:35
7 John Middler 0:58:39
8 Paul Hearn 0:59:53
9 Malcolm Kidby 1:03:05
10 Mike Shires 1:03:20
11 Glyn Dimmock 1:09:26
12 Rodney Hugo 1:10:40
13 Keith Verralls 1:16:40
14 Robert Easton 1:35:55
dnf Tim Miles Retired
nc Dorien James 0:44:10