...return to index

Amble

2.9km 20m

Pos Name Club Age Class Time
1st Milly Askham SMOC W14 28:50
2nd Helen Nisbet SMOC W55 31:56
3rd Sluggards     35:21
4th Richard Askham SMOC M12 43:44
5th Sammy and Eddy     44:45
6th Little Legs     47:39
7th Cogan     47:56
8th Lindsay, Ann & Ash     50:00
9th Edmond Gang     51:59
10th Calderbank Family     52:59
11th Golden Eagles     56:25
12th Marvel-ous two!     65:52
13th Clive Wrench TVOC   67:26
14th Henry     67:52
15th Team Lannon     83:11
disq Starkeys     69:10 (missed one)

Trot

4.3km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Danny Hearn TVO M50 35:04
2nd Isaac/Groot SMOC   37:11
3rd Alex Pembery SMOC M18 38:05
4th John Fletcher     38:07
5th Sandra Mather SMOC W50 39:45
6th Pete Priest TVOC M55 40:05
7th Don Nisbet SMOC   41:20
8th Leilani Price     43:49
9th Barn Owls     44:09
10th Sidney Fletcher     44:34
11th Tathom Dun   M14 45:03
12th Brants     45:25
13th Karin Kirk OD W70 47:11
14th Gengesmith HH   51:30
15th Carolyn Marr OD   51:32
16th Mk Dunns     55:17
17th Paul Hill WAOC   68:11
18th Hoopless Hikers     70:21
19th Reeves Clan     72:20
20th Jo Jo & Co     74:56
21st Susan Rae     75:11
22nd Carol Hill WAOC W65 78:38
23rd Missing the best one     84:30
dns Alison Jordan SMOC   65:00 (estimated) 

Short Run

5.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rob Haddock   M55 37:52
2nd Bruce Bryant OD   42:56
3rd Liz Phillips OD   48:28
4th Eliza Hermann   W55 49:23
5th Mark Salmon SMOC M50 49:47
6th David Marr OD   50:44
7th Mike Shires TVOC M45 51:17
8th Ann Harris SMOC   53:05
9th Todd C Rae SMOC M55 53:27
10th Appleby     54:42
11th Banana Milkshake     64:14
12th Charles Taylor-Keane SMOC M60 64:58
13th Alec Maldar SMOC   67:49
14th David Matthews     69:49
15th Wendy Kent SMOC W55 84:12
16th Frankie said relax     86:10
dns Lenucipri     53:00 (estimated)

Run

7.1km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sam Fielding SHUOC   34:42
2nd Simon Errington HH M55 40:49
3rd Ben Lonsdale     43:31
4th Gary Farnes     45:40
5th Ian Byrne SMOC M60 46:37
6th Team RS SMOC   47:24
7th David Shakespeare SMOC M50 47:50
8th James Nisbet SMOC M20 48:22
9th Mark Glover SMOC M35 49:06
10th Ciprian     51:07
11th Matthew Harden HH M20 51:19
12th Matt Barker     53:16
13th Tony Harden HH M55 53:30
14th Helen Errington HH W55 53:37
15th Mikhail Gryaznevich TVOC M65 53:53
16th Freya Askham SMOC W40 54:38
17th Mel & Jan     58:05
18th Team 201     64:33
19th Laurence Hygate     70:21
20th Ian Wells RAFO M65 71:48
21st Peter Riches TVOC   74:08
22nd You only live once     74:28
23rd Jon Hillyer     77:12
24th Swampy     77:13
25th David Sedgley     86:08
26th Ceri Hill     105:13